Wystawy i publikacje
Kilkumiesięczna bohaterska walka Ukrainy o niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną z rosyjskim najeźdźcą codziennie porusza nasze myśli, serca i sumienia. Publikujemy wiadomość Andrzeja Biernata, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Kolekcja pamiątek rodziny Mickiewiczów to cenna część zbiorów Towarzystwa Historyczno-Literackiego / Biblioteki Polskiej w Paryżu. Niektóre z tych tzw. mickiewiczianów – gęsie pióro Adama, binokle jego żony Celiny czy ich ślubne obrączki – zobaczyć można w Muzeum Adama Mickiewicza, które mieści się w paryskiej Bibliotece...
W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, nad brzegiem Sekwany, mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r., stworzyli tam oazę polskiej kultury i wolnej myśli politycznej, miejsce spotkań i dyskusji. Zgromadzili cenne dzieła literackie, dzieła sztuki i dokumenty oraz pamiątki po wybitnych polskich twórcach...
Udostępniamy artykuły i opracowania naukowe na temat historii Biblioteki Polskiej w Paryżu od czasów jej powstania do dziś. W tekstach znajdą Państwo informacje na temat zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i artystycznych Biblioteki.
Cenna kolekcja numizmatyczna Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu po raz pierwszy dostępna jest online. Zapraszamy do oglądania galerii medali i medalionów prezentowanych według tematów przedstawień oraz twórców.
Konferencja o kolekcjonerstwie europejskim z udziałem specjalistów z Francji, Polski i Włoch odbyła się w dniach 24-25 października 2019 r. w Paryżu, w siedzibie Biblioteki Polskiej oraz w Stacji Naukowej PAN.
Na czym siadywał Fryderyk Chopin, gdy nie siedział przy fortepianie? Ile par skarpetek zabierał w podróż Adam Mickiewicz? Historię „Wielkiej Emigracji” – tę wielką i tę całkiem codzienną – w wystawie „Swoi wśród obcych” opowiadają zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu – stworzonego przez emigrantów i ciągle żywego archiwum polskiej kultury i tradycji. Zapraszamy do obejrzenia wystawy online!
Kilkudziesięciu reprezentantów ponad dwudziestu polskich instytucji działających zagranicą wzięło udział w jubileuszowej XL sesji plenarnej Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która w odbyła się w Bibliotece Polskiej w Paryżu dniach 28 sierpnia - 1 września 2018 roku. Konferencja zorganizowana została przez Towarzystwo Historyczno-Literackie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu, a dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.